2024-09-27, Zapowiedzi
Bardzo ciekawa muzyka, dobry teatr – tak układa się ostatni weekend września. Będzie coś dla dużych, ale i dla małych.
Nieśmiertelna opowieść o Pięknej i Bestii, znakomity koncert muzyki współczesnej, ale i bardzo dobry jazz. Poza tym jeszcze trochę innych wydarzeń. My tradycyjnie podpowiadamy, co i gdzie się dzieje. Nie warto siedzieć w domu, kiedy jest tyle rzeczy do wyboru.
Piątek, 27 września
10.00, Teatr Osterwy. Nieobecny_24. Kilka scen z życia rodziców. Co się stało? Dlaczego nie chce z nimi rozmawiać? Dlaczego nie przytula się już do matki? Dlaczego odrzuca pomoc i rady ojca? Gdzie jest ten mały, słodki chłopczyk w zielonych bucikach? Gdzie się podziała ich prawdziwa, dobra rodzina? Szukają wsparcia wśród wielu osób i w różnych miejscach. Czy jednak są w stanie dotrzeć do przyczyny tego, co dzieje się w ich domu? Czy zrozumieją, dlaczego Jacek jest nieobecny? Dokąd pójdą w życiu bez niego? A może Ty także jesteś nieobecny? Zobacz, przez jakie piekło przechodzą Twoi Rodzice? To sprawy tak dramatyczne, że aż śmieszne…
17.00, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta, ul. Sikorskiego 107. Café Wenecja – Stolik nr 1. Opowieść o ludziach tworzących gorzowską kulturę w latach 60., 70. i 80. – spotkanie literacko-muzyczne
19.00, Filharmonia Gorzowska. Gdy klawesyn spotyka saksofon. Koncert kameralny - sala kameralna. Wykonawcy Alina Ratkowska – klawesyn, Paweł Gusnar – saksofon. Program: Weronika Ratusińska-Zamuszko (*1977) Reflections, Marcin Tadeusz Łukaszewski (*1972) …love as bread, life as death…, Anna Ignatowicz-Glińska (*1968) Po trzykroć, Mikołaj Hertel (*1948) Obsesja, Leszek Możdżer (*1971) Improvigoria, Bartosz Kowalski-Banasewicz (*1977) Strumienie.
19.30, Łazienki 6 Klub, ul. Łazienki. Klubowa gitariada.
Sobota, 28 września
10.00, Filharmonia Gorzowska. Bing na żywo. Wielkie urodziny. Przedstawienie przeznaczone jest dla dzieci w wieku od 1 do 3-4 roku życia.
19.30, Jazz Club Pod Filarami. Tribute to Zbigniew Jakubek (Jaco). Marek Raduli, legendarny gitarzysta i wieloletni współpracownik Zbigniewa Jakubka podjął się wraz z grupą przyjaciół misji dokończenia płyty Kwartetu Zbigniewa Jakubka, nad którą muzyk pracował za życia. Na scenie: Marek Raduli – g, Rafał Stępień – key, Tomasz Grabowy – b, Paweł Dobrowolski – dr, Bernard Maseli – kat mallet, Adam Wendt – ss, ts, Bartłomiej Skubisz Eskaubei – rap. Tak Zbyszka Jakubka wspomina Bogusław Dziekański: ,,Jaco był niesamowity. Kiedy przyjeżdżał przez ponad dekadę do Gorzowa z Rzeszowa na Małą Akademię Jazzu, wtedy jeszcze drogami ,,analogowymi” (S-ek i autostrad nie było), po kilkunastu godzinach jazdy, wchodząc do klubu, już w co tylko otwartych drzwiach, rzucał z uśmiechem na ustach pytanie „Panowie, a znacie to?” i leciał dowcip. Zero zmęczenia, już od wejścia spontan.”
19.30, Łazienki Klub, ul. Łazienki, Mithari - wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów.
20.00, Art Cafe, Teatr Osterwy. Tyle słońca w całym mieście. Największe przeboje Anny Jantar i Ireny Jarockiej zagrają: Maja Koterba – wokal, kazoo, Marcin Matecki – piano, Paweł Grzesiuk – gitara basowa, Ireneusz Budny – perkusja.
Niedziela, 29 września
16.00, Teatr Osterwy. Piękna i Bestia. Na motywach baśni Jeanne-Marie Leprince de Beaumont. Pośród baśni, jedną z najpiękniejszych jest ta o klątwie, która zadufanego w sobie księcia przemieniła w budzącego odrazę dzikiego zwierza i o uwięzionej w jego włościach pięknej dziewczynie, nieświadomej tego, że tylko jej miłość może zdjąć zaklęcie i na powrót przemienić potwora w człowieka. W końcu, od zawsze wiadomo, że miłość bywa lekiem na niejedną ranę, a zwłaszcza z magicznymi radzi sobie doskonale.
Scenariusz, reżyseria i teksty piosenek: Andrzej Ozga, muzyka: Marek Zalewski, choreografia: Tomasz Tworkowski, scenografia, kostiumy i animacje: Joanna Sapkowska, reżyseria światła: Monika Sidor, asystent reżysera: Mikołaj Kwiatkowski. Na scenie Justyna Jeleń (gościnnie), Mikołaj Kwiatkowski, Jan Mierzyński, Karolina Miłkowska-Prorok, Maciej Kotlarz, Przemysław Kapsa, Dominik Jakubczak, Oliwer Witek, Artur Nełkowski, Magda Dwurzyńska/Tina Popko, Magdalena Kasperowicz, Beata Chorążykiewicz, Edyta Milczarek oraz Młodzież ze Studia Teatralnego.
Plakat uzupełniają propozycje kin oraz gorzowskich galerii.
Roch
Majówka to jeden z najbardziej wyczekiwanych okresów w roku.