2025-07-17, Tym żyje Gorzów
Były uchwały, wokół nich kontrowersje, protesty mieszkańców i zaskarżenie dokumentu do wojewody lubuskiego. Znamy już stanowisko organu nadzorującego.
Gorzowskie tzw. uchwały śmieciowe zostały przyjęte przez radnych 5 czerwca. Stało się to w atmosferze wątpliwości mieszkańców, części radnych oraz kontrowersji związanych z rozliczaniem opłat za śmieci według zużycia wody. Dodatkowo sprawę komplikował wcześniejszy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał - w odniesieniu do uchwały warszawskiej - że taki sposób pobierania opłat jest niezgodny z prawem.
Gorzowscy radni zgodzili się ponadto na przedstawiony pomysł prezydenta, by zróżnicować stawki w zależności od tego, czy mieszka się w bloku, czy w domu jednorodzinnym. Mieszkańcy domów mieliby płacić po staremu, tj. 38 złotych od osoby. Dla lokatorów domów wielorodzinnych opłata miała zależeć od ilości zużytej wody, a stawka za metr sześcienny została ustalona na kwotę 12 złotych za 1 metr sześcienny wody.
Władze Gorzowa zapewniały, że taki sposób pobierania opłat za śmieci uszczelni system i jest gwarancją stabilności opłat. Finalnie Rada Miasta 17 głosami za, 3 przeciw uchwaliła nowy system rozliczania za śmieci. Przeciwni byli radni klubu Prawa i Sprawiedliwości i to oni 12 czerwca złożyli wniosek w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim do wojewody o sprawdzenie zgodności z prawem uchwał.
Pismo z Regionalnej Izby Obrachunkowej w Zielonej Górze dotarło do przewodniczącego klubu radnych PiS w środę, 16 lipca. To ona analizowała uchwały śmieciowe dotyczące metod ustalenia opłat i stawek. Pozostałe uchwały, tj. w sprawie terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta pozostają w zakresie nadzoru wojewody i na wynik analiz radni jeszcze czekają.
Jak do kwestii leżących w kompetencjach RIO odniósł się zielonogórski urząd? W opinii Kolegium Izby działanie Rady Miasta Gorzowa i uchwały nie naruszają prawa, tj. Ustawy z września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Nie było ponadto obowiązku poddania uchwał konsultacjom społecznym.
Podczas składania do wojewody wniosku o sprawdzenie uchwał pod kątem prawnym radni klubu PiS zapowiadali, że nie odpuszczą tematu. Podtrzymują tę obietnicę już po korzystnej dla magistratu odpowiedzi z RIO.
- Trzeba przeanalizować, co zrobimy z tym dalej – mówi Roman Sondej. - Liczyliśmy na inne podejście wojewody do tej kwestii, ale nie zostawiamy sprawy. Mamy plan, musi on jednak poczekać do jesieni – zapewnia radny.
Jeżeli działania radnych klubu PiS nie przyniosą oczekiwanych przez nich efektów, nowy sposób naliczania opłat oraz wymienione wyżej stawki wejdą w życie od 1 stycznia 2026 roku, czyli od momentu wyjścia Gorzowa ze Związku Celowego Gmin MG-6.
Maja Szanter
Decyzja kierownika gorzowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Błażeja Skazińskiego była decyzją samodzielną. Jest reakcja z Zielonej Góry.