2022-03-07, O tym się mówi
Potrzebne jest wszystko, co niezbędne do życia, jak w domu. To tu, w Gorzowie i okolicach. Tam na froncie potrzeba wszystkiego, co jest niezbędne do ratowania życia oraz walki.
- Cały czas zbieramy wszystko - mówi Katarzyna Miczał z Lubuskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej przy ul. Przemysłowej, dużego punktu, który prowadzi zbiórkę darów od pierwszego dnia wojny.
- Gdybym miała wymieniać, to powiem, że przydaje się wszystko, bo oni do nas docierają z jakimiś reklamówkami - mówi Katatrzyna Miczał. I wylicza - talerze, garnki, sztućce, ubrania na ten czas dla kobiet i dzieci, zwłaszcza dla nastoletnich chłopców. Tu zwłaszcza buty do rozmiaru 40 oraz wszystko inne, co może być przydatne.
Do tego oczywiście cały czas dochodzi trwała żywność, mleko modyfikowane, leki na odparzenia, przeciwbólowe, witaminy, ale też środki czystości, pościel, ręczniki, poduszki. - Trzeba podkreślić, że cały czas ktoś do nas dociera. Jedni z pomocą, inni z rękami do pracy - mówi Katarzyna Miczał.
Jeśli do LOWES trafiają środki medyczne, które mogą być przydatne w warunkach frontu, jak specjalistyczne opatrunki, latarki, baterie czy inne tego typu rzeczy, wówczas jedzie to do Ukrainy. - Jesteśmy w stałym kontakcie z księdzem Arturem Grabanem z Ługów, który organizuje stałe transporty do Ukrainy i odbiera od nas takie rzeczy - dodaje Katarzyna Miczał. Podkreśla też, że LOWES nie zbiera gotówki.
Osobną akcję zbiórki rzeczy przydatnych kobietom prowadzą gorzowianki pod hasłem ,,Przyjaciółka przyjaciółce - Witam cię''. Akcja polega na tym, że dla każdej uciekinierki przed wojną w Ukrainie warto i można przygotować dobrze wyposażoną torbę, a w niej - dwa opakowania podpasek nocnych / długie ze skrzydełkami; jedno opakowanie podpasek ze skrzydełkami (normal); jedno opakowanie wkładek higienicznych (normal); jedno opakowanie mokrego papieru toaletowego; jedno opakowanie chusteczek nawilżanych, po jednym żelu pod prysznic, szamponie, szczoteczce do zębów i paście; jedno opakowanie antyprespirantu; jedno opakowanie płatków kosmetycznych; jedno opakowanie plastrów opatrunkowych; jeden krem do twarzy i rąk; dwa ręczniki ręczniczki frotte 30x50 cm; sześć par figów damskich z bawełny w rozmiarze L; trzy pary skarpet skarpet w rozmiarze 38-40; jedne klapki 38-39 (np. japonki); pilniczek, maseczka odżywcza, mały żel do dezynfekcji; jedno opakowanie jednorazowych maszynek do golenia oraz szczotkę lub grzebień.
Wszystko w torbie bawełnianej – opcjonalnie w dwóch połączonych sznurkiem. Takie przyjacielskie torby można podrzucać do: byłego Klubu Lamus przy Urzędzie Miejskim (obecnie Punkt Wsparcia dla uchodźców w Gorzowie przy współpracy z Urzędem Miasta ) ul. Sikorskiego 5, Gorzów Wlkp. Kontakt Magdalena Sielska tel: +48 697 662 349 i działa ten punkt od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30-18.00. Drugi punkt to AUDIT HR Sp. z o.o. ul. Walczaka 20 (w godz. 8.00-16.00) możliwy również odbiór osobisty po uprzednim uzgodnieniu. Koordynatorem jest Irena Borys tel. 509 251 005.
Jak podkreślają organizatorki, to niezbędne wyposażenie kobiety, a o które w pierwszej chwili może się wstydzić poprosić.
roch
Gastronomik, Odzieżówka i CEZiB – te szkoły jako ostatnie pokażą swoją ofertę uczniom klas ósmych.